Práca v cyklistickom tíme, časť druhá

V minulom blogu som vám predstavil moje pôsobenie v cyklistickom tíme. Tentokrát by som chcel podrobnejšie rozobrať techniky a postupy, ktoré využívam počas etapových pretekov.

Keďže s pretekármi prichádzam do kontaktu len v období pretekov, tak spolu riešime akútne
problémy a zranenia, ktoré ich limitujú vo výkone. Dlhodobé problémy riešia individuálne so svojimi fyzioterapeutmi.
MS MTB XCM 2022 Haderslev day3 web_41jpg

Na začiatku tohto blogu vám napíšem, čo všetko beriem na preteky so sebou a čo využívam.
Základom sú hrejivé a chladivé krémy, osobne používam značku Alpa, ktorá najviac sedí pretekárom a aj mne. Ako základný olej využívam kokosový olej. Taktiež so sebou nosím octanovú masť a heparoid na znižovanie opuchu. Dôležitou súčasťou výbavy sú kineziotejpy, ktoré využívame najmä v deň pretekov. Používam taktiež gua sha nástroje, vákuové banky a masážnu pištoľ. Po príchode na miesto konania pretekov, pretekári použijú svoje vlastné kompresné nohavice, kedy po dlhom sedení, či už v aute alebo lietadle potrebujú zregenerovať nohy a pripraviť sa na ďalší deň. Pred etapou riešime hlavne tejpovanie, vo väčšine prípadov krížovú oblasť, keďže je na ňu vyvíjaný veľký nápor počas jazdy. Ďalším postupom je dynamická masáž nôh na prekrvenie a zahriatie pred štartom. Podľa počasia volím hrejivý krém alebo základný olej.


Zhruba dve hodiny po preteku idú pretekári na masáž. Povedia mi čo ich konkrétne trápi
a zameriame sa na vyriešenie tohto problému. Počas etapového závodu sú masáže jemnejšie, keďže nechceme nohy po náročných etapách ešte viac zaťažiť tvrdou masážou, ale snažíme sa urýchliť ich regeneráciu. Vždy na konci masáže spravím pasívny strečing a nohy natriem chladivým regeneračným krémom. V oblasti chrbta využívam mäkké techniky, až pokým nenastane viditeľné prekrvenie, následne uvoľňujúca masáž s kokosovým olejom a na najviac preťažené miesta prikladám banky zhruba na 5 minút. Veľa krát používam mobilizačné techniky na dosiahnutie požadovaného výsledku. Na konci natriem na chrbát hrejivý krém na uvoľnenie.

Postupy a techniky sa veľa krát menia, záleží na probléme, ktorý riešime, preto treba byť flexibilný
a snažiť sa spraviť pre tím všetko, čo človek dokáže. Základom úspechu profesionálneho športovca je bezchybná spolupráca celého tímu. Každý detail rozhoduje o úspechu a preto je potrebné podávať najlepšie výkony aj ako fyzioterapeut a pomôcť k dosiahnutiu čo najlepších výsledkov.


IMG_3709jpg